piątek, 19 września 2014

Co przywieźć z Maroka? Co kupić w Maroku? cz. I, czyli dbaj o zdrowie i urodę

Podróż po Maroku dostarczyła mi tylu wrażeń, że kompletnie nie wiem, od czego zacząć. Jednak, śledząc to, czego moi czytelniczy najczęściej szukają w Internecie, postanowiłam napisać, co można i warto kupić w tym niesamowitym kraju. Zacznę od produktów, ułatwiających dbanie o zdrowie i urodę.Czarne mydło, akcesoria peelingujące i wizyta w hammamie

Czarne mydło może nie wygląda i nie pachnie zachęcająco, ale jest genialnym kosmetykiem, którego można używać we własnej łazience, a nie tylko w hammamie. Jest ono wyrabiane tradycyjnymi metodami z rozdrobnionych oliwek.  Jego zastosowanie jest wszechstronne. Czarne mydło przede wszystkim detoksykuje, złuszcza i oczyszcza skórę całego ciała, jednocześnie dostarczając jej substancji odżywczych i nawilżających. Generalnie wystarczy, że nałożycie je na wilgotną skórę i już maseczka gotowa, a w Internecie znajdziecie wiele przepisów na domowe zabiegi z użyciem tego mydła. Cena jednego opakowania to ok. 30 MAD (dirhamów marokańskich), czyli ok. 11 zł.


Często w komplecie z czarnym mydłem można zakupić rękawicę kessa, która pozwala usunąć rozmiękczony martwy naskórek. Cena kompletu, zawierającego czarne mydło, rękawicę kessa i myjkę to ok. 40 MAD - 15 zł.

Czarne mydło nie jest czarne

Podczas wizyty w hammamie miałam okazję poczuć na swojej skórze działanie czarnego mydła i... rękawicy. Uwierzcie mi, im bardziej niepozornie wygląda pani, która Was obsługuje, i im jest milsza, tym większe czekają Was tortury;). Ale późniejszy masaż olejkiem arganowym wynagrodził mi wszystko. Warto skorzystać z masażu, ponieważ hammam przygotowuje skórę na działanie kosmetyków, w tym olejków. Cały zabieg zaczyna się od pobytu w pomieszczeniu, przypominającym saunę, i trwa ok. 2 godzin. Ceny zabiegu zależy przede wszystkim od tego, czy klient ma mieć własne akcesoria i kosmetyki. Hammam: 150 MAD - 56 zł., a z masażem: 350 MAD - 132 zł.Olej arganowy 

O zaletach tego produktu można pisać peany. Olej arganowy jest pozyskiwany tradycyjną, że tak powiem ręczną metodą przez marokańskie kobiety. Jest to naprawdę ciężka i długotrwała praca, dlatego olej jest dość drogi, ale warty swojej ceny, ze względu na niesamowite właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Na rynku dostępny jest olej spożywczy i kosmetyczny. Pierwszy z nich wpływa pozytywnie na zdrowie, np. obniża poziom cholesterolu, wzmacnia odporność, obniża ciśnienie krwi, itp. Natomiast olej kosmetyczny mogę spokojnie określić mianem eliksiru młodości, który dodatkowo rozprawia się ze zmianami chorobowymi, typu łuszczyca czy egzema.


Problem z zakupem oleju arganowego jest taki, iż nawet w Maroku jest wiele produktów, które nie zawierają czystego oleju. Musicie przede wszystkim wiedzieć, że ma on specyficzny zapach, który ma się nijak do perfumowanych olejków, dostępnych w drogeriach. Jeśli olej zbyt ładnie pachnie lub jest zbyt tani, to zachodzi podejrzenie, iż nie jest zupełnie czysty.

Orzech arganowca

Z cenami naprawdę różnie bywa. Dzięki naszej wspaniałej przewodniczce zakupiłam w pełni naturalny olej arganowy spożywczy w cenie 160 MAD za 0,5 litra (ok. 61 zł.) i kosmetyczny w cenie 230 MAD za 0,5 litra (ok. 86 zł.).

Wnętrze orzecha arganowego - z białego "migdałka" tłoczy się olej

Drzewa arganowe

Oczywiście, w Maroku można nabyć również kosmetyki z dodatkiem oleju arganowego. Przykładowe ceny:
- mydło arganowe - 20 MAD (ok. 8 zł.),
- szminka arganowa - 10 MAD (ok. 4 zł.),
- krem arganowy - 40 MAD (ok. 32 zł.).

Kosmetyki z róży damasceńskiej

Róża damasceńska to kolejne bogactwo marokańskiej ziemi ze względu na właściwości zdrowotne i zastosowanie w pielęgnacji skóry, a także moc odganiania złych duchów. Wybór kosmetyków jest przeogromny, a ich zapach czuć nawet poza sklepami.

Przykładowe ceny produktów:
- komplet 3 wód różanych - 100-120 MAD (37-46 zł.),
- krem różany - 40 MAD (ok. 32 zł.),
- olejek red rose (używany jako perfum) - 100 MAD (37 zł.).


Kostki zapachowe

Kostki zapachowe (np. ambra, piżmo) używane są na wiele sposobów. Służą do pocierania skóry. Mogą być dodawane do kosmetyków, włożone do szafy, itp. Ten zapach za każdym razem, gdy go poczujecie, przeniesie Was z powrotem do Maroka. Cena: 20-40 MAD (8-16 zł.).

Kajal

Na pierwszy rzut oka jest po prostu czernidło do oczu, czy inaczej mówiąc eyeliner. Jednak jego skład zapewnia ochronę oczu przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, piasek czy wiatr. Dlatego też używany jest również przez mężczyzn. Podobno bardzo ciężko go zmyć. Cena: 10-30 MAD (4-12 zł.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz