niedziela, 27 października 2013

Co warto przywieźć z Tunezji?

Wizyta w Tunezji daje wiele okazji do zakupów. Co warto przywieźć z takiej podróży? Postaram się opisać kilka opcji. Przykładowe ceny podaję w dinarach tunezyjskich. Możesz użyć kalkulatora, aby przeliczyć ceny. 

Wyroby skórzane

Będąc w Tunezji, warto zainteresować się produktami ze skóry, które są dostępne w korzystnych, niższych niż w Polsce, cenach. Wśród asortymentu są torebki, portfele, różnego rodzaju etui, buty, pufy, kurtki skórzane itp. Sklepy z tym towarem często znajdują się obok siebie. Oferują różnorodne modele, dlatego warto najpierw przejść się po sklepach, zanim przystąpi się do targów. W Yasmine Shopping Center, o którym pisałam tutaj, oraz w niektórych sklepach naprzeciwko Hotelu Nour Palace towary były oznaczone metkami z ceną. Ceny torebek zależą oczywiście od ich wielkości. Zauważyłam, że tańsze są modele typowo tunezyjskie niż stylizowane na europejskie. Zwróćcie uwagę na wykończenie!

Skórzana torebka - 35TND, breloczek-wielbłąd - 5TND


Wyroby ceramiczne

Ceramiczne dzbanki, miski, kubki, talerze i inne naczynia są użyteczną pamiątką z podróży. Szukajcie tych, pomalowanych w tradycyjne wzory, a nie przerażające wielbłądy i napisyJ. Ręcznie malowane naczynia są bajecznie kolorowe. Opakowane w papier i owinięte w ubrania, na pewno przetrwają lot samolotem (moje przetrwały). Dostępne są zarówno w sklepach turystycznych, jak i usytuowanych przy niewielkich fabryczkach.

Harissa


Jest to bardzo ostra pasta, produkowana z papryki chili, czosnku i innych dodatków, takich jak kolendra, kumin czy oliwa. Harissa jest dostępna w proszku (mam wrażenie, że wtedy jest mało ostra), w puszkach i tubkach. Znajduje wiele zastosowań, na przykład jako dodatek do kaszy kuskus lub bagietki, marynata do mięsa, itp. Muszę przyznać – ma moc!

Puszka harissy 135 ml - 1TND

Fajki wodne

W wielu krajach arabskich mężczyźni spędzają wolny czas w kawiarniach, paląc fajkę wodną (sziszę). Sama mam fajkę wodną w domu i uważam, że fajnie jest od czas do czasu zapalić w miłym gronie. Nie wypowiadam się na temat jej szkodliwości, gdyż opinie na ten temat są podzielone. Przy wyborze fajki należy się kierować przede wszystkim tym, czy ma ona służyć jedynie do ozdoby, czy nadawać się do palenia. Najtańsze fajki nadają się tylko do postawienia na półce, chyba że dokupi się do nich uszczelki i porządny wąż. Warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i kupić porządną sziszę. Mimo wszystko przez zapakowaniem jej do walizki, trzeba ją rozkręcić. Posiadam fajkę wodną z metalu. Dostępne są również takie, których dolna część zrobiona jest ze szkła. Jeśli zamierzasz używać fajki wodnej, dokup też węgielki, interesujący rodzaj tytoniu smakowego oraz małe szczypce do węgla.

Olejki zapachowe i mydła

W sklepach dostępne są perfumy na bazie olejków, nie zawierające alkoholu. Z reguły mają naturalne zapachy np. owocowy, jaśminowy. Na półkach sklepowych znalazłam też tradycyjne perfumy w kostce.
Oprócz tego można tutaj oszaleć z powodu mnogości mydeł naturalnych o różnych zapachach. Mają różne rozmiary, więc można zakupić kilka maleństw na prezent. 

 Tradycyjne perfumy w kostce - 1,5TND

 Olejek owocowy w kulce 6 ml - 2,5TND

Dywany

Nie wiem, czy istnieje wiele osób, które decydują się na zakup dywanu w Tunezji, lecz mimo to zdecydowałam się napisać o tych ręcznie tkanych przez kobiece ręce wyrobach. Na pewno nie jest to tania pamiątka, lecz ich jakość jest doskonała, ponieważ każdy z nich jest kontrolowany przez powołany do tego organ Organisation National de l’Artisanat (ONAT). Oczywiście dotyczy to tylko wyrobów bez metki „Made in China”. Kolorowe dywany kładzie się nie tylko na podłodze w domu czy meczecie, ale również wiesza na ścianach. 

Pierdółki

Mianem pierdółek określam magnesy na lodówkę, breloczki i tym podobne tanie maleństwa, które z reguły się sprawdzają jako mini-prezenty. Niektóre z nich są rzeczywiście beznadziejne, ale można znaleźć czasem coś fajnego. Kwestia gustu oczywiście. 

 Skórzana zawieszka - 2TND

Breloczek - 1TND

Magnesy na lodówkę - 1,5TND

Naturalne kosmetyki z glinką

Mnie zainteresowały kosmetyki z glinką, głównie maseczki i szampony do włosów. Szampon ma konsystencję błota, ale zadziwiająco ładnie pachnie i lekko się pieni. Włosy są po jego użyciu miękkie i dobrze się układają. Ponadto szampon jest bardzo wydajny. Z maseczki też jestem bardzo zadowolona. Właściwości poszczególnych rodzajów glinek znajdziesz tutaj.

Szampon z glinką 200 ml - 3TND 

Maseczka z glinką - 3TND

Słodycze

Banalnie stwierdzę, że słodycze tunezyjskie są bardzo, bardzo słodkie. Główne ich składniki to orzechy, miód, bakalie i sezam. Do najbardziej znanych łakoci można zaliczyć baklavę i chałwę. Natomiast inne tradycyjne słodycze to między innymi:
  • loukoum – małe kostki, wyglądające jak coś w rodzaju galaretki. Nie zawiera jednak żelatyny, ale cukier i skrobię. Czasem dodaje się do niej np. posiekane pistacje lub wodę różaną,
  • chicha – wygląda jak pączek z dziurką i jest podawany na ciepło,
  • makrouth – ciasto o smaku pomarańczowym z daktylowym nadzieniem,
  • kaak – to ciastko jest okrągłe i zawiera wodę różaną, występuje w różnych wersjach smakowych,
  • makhroud – zawierają grysik, ciecierzycę i miód,
  • rożki gazeli – ciastka daktylowe,
  • cacaouettes – są o orzeszki, wyglądające jak białe migdały. 
Przykładowe słodycze - 4,60TND

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz