piątek, 18 października 2013

Parę słów o kulturze Algierii

Sześć dni pobytu w Algierii zleciało bardzo szybko. Przebyliśmy ok. 2 tysięcy kilometrów na pokładzie niewielkiego autobusu. Pierwszego dnia były duże problemy z klimatyzacją. Wybraliśmy sobie wspaniałe miejsce na tyle pojazdu, co nie okazało się dobrym pomysłem. Nawet kiedy kierowca naprawił klimatyzację, z tyłu było dość gorąco, w szczególności przy podłodze. Mnie osobiście coś innego dało się we znaki. Wszechobecne, szczególnie w okolicach szkół oraz w małych miasteczkach i wsiach, poprzeczne garby. Na każdym garbie autobus podskakiwał, a ja i mój żołądek razem z nim:). No, ale obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek.
Co jeszcze utkwiło nam w pamięci? Jeśli chodzi o rzeczy mniej przyjemne, to na pewno ogromna ilość much oraz śmieci. Niektóre miejsca wprost toną w śmieciach, a mieszkańcy lubią wyrzucać odpadki przez okno. Palenie jest dozwolone właściwie wszędzie. W Algierii możecie też zobaczyć jeżdżące stare samochody, które u nas nie miałyby racji bytu. Algierczycy chętnie poruszają się motorami. Niektóre przypominają oświetlone choinki.


Przetłumaczyłam dla Was trochę informacji z przewodnika Bradta o kulturze Algierii (s. 23-24. Nagłówki pochodzą ode mnie.

Algieria stoi na skrzyżowaniu kultur. Z jednej strony są autochtoni (Berberowie), z drugiej strony tradycja arabska z afrykańskimi wpływami. Ponadto można zauważyć silne oddziaływanie Europy, szczególnie Francji, ale także Hiszpanii oraz pozostałości tureckiego dziedzictwa, które widać przede wszystkim w kuchni algierskiej. 
Jednym z podstawowych aspektów kultury tego kraju jest gościnność, okazywana wszystkim gościom. Tempo życia rzadko pozwala na spotkania z mieszkańcami mniejszych miast, szczególnie na południu kraju. Gościnność jest znana na całym Świecie i turyści są witani w najgorszym przypadku tradycyjną herbatą i ciastem. Jedzenie jest również często oferowane, więc nie powinieneś się wstydzić skorzystać z tych przejawów gościnności. Jest regułą, że mieszkańcy terenów wiejskich są bardziej otwarci i przyjaźni niż w miastach, gdzie można zauważyć bardziej europejski stosunek do życia.

Sytuacja kobiet

Kobiety w Algierii nie są tak ograniczone zasadami religii, jak w innych krajach, jednakże ciągle tradycja wymusza na nich pewne zachowania. W Algierii kobiety rzadko chodzą po ulicach w nocy i siedzą w kawiarniach i barach, ponieważ piętnuje je to jako prostytutki. Takie przekonania są silnie zakorzenione i nic nie wskazuje na to, aby miały ulec zmianie. Nawet dziewczyny, które wyglądają i mówią, jak inne dziewczyny z Europy, muszą być w domu przed zmrokiem, nawet jeżeli pracują. Dla ciebie jako obcokrajowca Algieria wyda się dość otwarta i będziesz miał okazję poznać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jako kobieta-podróżnik będziesz wykluczona z pewnych rzeczy z powodu tradycji, na przykład nie będziesz samotnie siedzieć w kawiarni. Dobrze byłoby, gdyby kobieta-podróżnik ubierała się bardziej skromnie w rejonach wiejskich, gdzie tradycyjne suknie są wciąż częścią codziennego życia. Wyobraź sobie siebie, ubraną w szorty w Gdardai, kiedy lokalne kobiety ubrane są w strój, zakrywający wszystko z wyjątkiem oczu! Nikt nie mówi, że masz się ubierać jak lokalne kobiety, ale poszanowanie dla tradycji i kultury to nadrzędna rada na tę podróż. Powinno się pamiętać, że Algieria ma krótką historię turystyki i to, co przejdzie w Egipcie lub Tunezji, tutaj nie może mieć miejsca. 

Seks i flirt

Seks pozostaje tabu dla Algierczyków, pomimo, że zobaczysz wielu flirtujących na ulicach miast, takich jak Oran, Algier, Bejaia czy Antaba. Komentarze mężczyzn, kierowane do dziewczyn, są częste, nawet jeżeli są one ubrane w hidżab. Wielu Algierczyków nigdy nie chodzi do dyskoteki czy baru, dlatego ulica jest jedynym miejsce, gdzie ludzie mogą się poznać. To, co jest naturalne w zachodnich barach, ale niekonieczne akceptowane na ulicach, jest normą na ulicach Algierii. Kobiety z obcych krajów mogą spotkać się z komentarzami, ale jeżeli rozejrzysz się dookoła, zobaczysz, że nie jesteś specyficznym ich celem. Najlepiej po prostu je ignorować i unikać kontaktu wzrokowego. Noszenie okularów przeciwsłonecznych naprawdę pomaga. Jakakolwiek odpowiedź może być odebrana jako wstęp do gry. 


Algier


Homoseksualizm

Homoseksualizm jest ciągle tabu w Algierii, ale oczywiście egzystuje i to nie tylko w podziemiu. Wiele dzieje się na głównych ulicach miast. Możesz zauważyć włóczących się kilku mężczyzn i nastolatków, którzy mogą zaczepiać turystów. Z reguły proszą o numer telefonu lub zapraszają na kawę. Jeśli odmówisz, nie robią z tego problemu, i dalsza konwersacja toczy się po przyjacielsku. Jeśli zaakceptujesz takie zaproszenie, lepiej bądź ostrożny i bardzo dyskretny. W przeciwieństwie do Tunezji nie ma tu zbyt wielu żigolaków i rzadko można się spotkać z żądaniem pieniędzy. Jednakże im większa ilość turystów w kraju, tym częstsze mogą być przypadki szantażu po romansie. Trzeba być również świadomym, że można natknąć się na „łowców wiz”, którzy starając się zaprzyjaźnić z Tobą, aby dostać zaproszenie do twojego kraju. 

Plucie na chodnik

Pewne rzeczy mogą być nie do zaakceptowania dla obcokrajowców, na przykład plucie. Możesz zauważyć głośno plujących mężczyzn, którzy nie przejmują się tym, iż ślina ląduje dokładnie przed tobą. Z reguły plucie jest skutkiem tego, iż zwyczajem algierskich mężczyzn jest żucie tytoniu. Mając kulkę tytoniu w ustach, często dziwnie wyglądają, a plucie nie jest zbyt przyjemne.

Ulice w Algierze

Wszechobecne śmieci 

Śmieci na ulicach również są normą. Ludzie rzucają na chodnik puste butelki, paczki po papierosach i wszystko, czego nie potrzebują. Na ulicach jest wiele śmietników i znaków, proszących o utrzymanie miasta w czystości w języku arabskim, francuskim i angielskim, ale wygląda na to, że Algierczycy są na nie ślepi. Niekiedy piękny krajobraz zakłóca góra śmieci. Plaże często wyglądają jak ogromne śmietniki i nawet na pustyni, z dala od skupisk ludzkich, można zobaczyć pełno plastikowych reklamówek. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, szczególnie, iż wielu Algierczyków narzeka na to, jak bardzo ich kraj jest brudny. (…) Częściowo problem leży w tym, że Algierczycy wierzą, iż rząd powinien zająć się wszystkim, nawet „przyjść” i posprzątać. Pokutuje przekonanie z czasów socjalizmu. 


 Konstantyna

Konstantyna
Kazba w Algierze

Uliczny kosz na śmieci w Setif. Nawet jak wrzucisz, to i tak wyląduje na ulicy:)

Komitet kolejkowy?

W Algierii nie ma czegoś takiego jak kolejki. Jeśli czegoś chcesz, musisz o to walczyć. Przepychanie może być niezgodne z Twoją religią, ale jeśli chcesz przetrwać, musisz to robić. W kawiarniach jeśli nie krzyczysz, nigdy nie zostaniesz obsłużony, nawet jeśli kelner cię widzi i wie, że chcesz coś zamówić. Obsłuży on kogoś, kto głośno zamawia. 

Bezpośredniość

Algierczycy są bardzo bezpośredni, więc pytania o rodzinę, małżeństwo i pensję są czymś normalnym. Nie stanowią tabu jak na Zachodzie.


Pchli targ w Algierze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz