niedziela, 24 listopada 2013

Klimat z filmu "Braveheart", czyli Wallace Monument

Któż z nas nie uronił łezki na filmie z Melem Gibsonem "Braveheart"? Główny bohater amerykańskiego filmu - Sir William Wallace of Elerslie nie jest postacią fikcyjną, a bohaterem narodowym Szkocji, przywódcą powstania przeciwko rządom króla Edwarda I Długonogiego, który żył pod koniec XIII wieku. Podczas naszego pobytu w Aberdeen, wybraliśmy się na wycieczkę, aby zobaczyć Wallace Monument, znajdujący się w Stirling

William Wallace stał się symbolem walki o wolność i pokój. 67-metrowy monument, który można zwiedzać od 1869 roku,  znajduje się na wzgórzu Abbey Craig, niedaleko Stirling. Wieża jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok, ale między 1 listopada a 31 marca w godzinach od 10.30 do 16.00, między 1 kwietnia a 30 czerwca oraz od 1 września a 31 października od 10.00 do 17.00, natomiast w lipcu i sierpniu do 18.00. Bilet dla dorosłego kosztuje 8,50 funta.

Widok ze szczytu monumentu uznaliśmy za wspaniały, tylko o mało nas stamtąd nie zdmuchnęło. Wystawy wewnątrz wieży dotyczą przede wszystkim Williama Wallace'a i jego czasów oraz procesu konstruowania budynku. Nie obędzie się również bez sklepu z pamiątkami.

Króciutki miecz Williama Wallace'a


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz