niedziela, 19 stycznia 2014

Nauka języków obcych (angielski) - przydatny blog językowy



W ostatnim poście, dotyczących nauki języków obcych, pisałam krótko na temat bardzo ciekawej, darmowej strony internetowej z dostępem do genialnego słownika frekwencyjnego i materiałów z nim związanych. Dzisiaj postaram się napisać więcej na jej temat i zachęcić Cię do korzystania z niej w procesie nauki języka angielskiego.







Ten dział zawiera wiele przydatnych informacji z zakresu gramatyki oraz używania wyrażeń w zdaniach. Najważniejszą jego zaletą jest to, iż wszystko jest wytłumaczone "jak krowie na rowie" i zawiera konkretne przykłady. Po prostu - krótko i na temat bez zbędnego lania wody i wymądrzania się. Przykładowe wpisy: 10 najpopularniejszych błędów, Arrive in vs arrive at, Past Perfect vs. Perfect Simple - podstawy



Autor strony, Pan Jacek Tomaszczyk, bardzo ciekawie pisze na temat samej nauki języka angielskiego, metod nauczania, podręczników i motywacji, a przede wszystkim o przyczynach niepowodzeń. W tym dziale opisuje również, dlaczego metoda nauki całych zdań jest skuteczna, w szczególności dla osób początkujących lub zagubionych:). Cenne porady zawarte są również w dziale Pytania i odpowiedzi. Szczególnie interesujący dla wielu z Was będzie problem, dotyczący osób, które uczą się angielskiego już kilka, a nawet kilkanaście lat i... nadal nie potrafią się porozumieć w tym języku.


Czytelnia

Kopalnia zabawnych tekstów w języku angielskim, które są wyposażone z słowniczki i nagrania mp3. Mnie osobiście nie całkiem odpowiada głos lektorki, ale wiem, że ma ona również swoich zagorzałych wielbicieli. Większość czytanek ma zaskakujące zakończenia i można się naprawdę uśmiać, czytając je.

Audio 

Najczęściej jednak korzystam z działu Słuchaj i ucz się. Na początku warto przeczytać wstęp, który opisuje, jaką metodę zastosować w pracy z tekstami. Opiera się ona przede wszystkim na maksymalnym skupieniu na danej czytance, aż do momentu nauczenia się jej niemalże na pamięć. Zwroty, słowa i zdania są zapamiętywane po prostu przy okazji. Po lewej stronie znajdują się teksty brytyjskie, a po prawej amerykańskie. Te pierwsze są dosyć długie, co może początkowo przerażać. Te drugie są krótkie, ale gęsto w nich od idiomów. Każdy tekst jest wyposażony w słowniczek. Ponadto w przypadku tekstów w American English lektor wiele zwrotów wyjaśnia w nagraniu. W ostatnich słuchankach z serwisu ESLPod pojawiła się też wersja dla zaawansowanych (szybko mówiący lektor). Jedna rada - nie śpieszcie się. Na jeden tekst należy poświęcić minimum tydzień. Wasze rozumienie ze słuchu powinno wejść na wyższy poziom. 

W mojej opinii jest to dział, przeznaczony dla osób, które etap początkującego mają już za sobą. W tej sekcji znajdziecie specjalnie przygotowane zestawy zdań z tłumaczeniem i nagraniami oraz testy sprawdzające.

Sprawdź swój angielski

Aby nie tracić motywacji, warto czasami sprawdzić swoje postępy - znajdziecie tu zestawy fiszek, zagadki itp. Jeśli nie macie nastroju do nauki, zawsze możecie pograć w gry w języku angielskim, np. w hangmana, lub rozwiązać krzyżówkę. Przyjemne z pożytecznym.

Ten serwis internetowy pomógł mi rozwinąć rozumienie ze słuchu, poprawić pisownię i zacząć stosowanie reguł gramatycznych podczas mówienia. Jestem absolutnie na tak. 

12 komentarzy:

  1. Ja zanim przyjechałam do UK angielski miałam tylko w szkole. Zawsze mnie jakoś do niego ciągnęło więc i chętnie się uczyłam, po przyjeździe do Londynu trochę mnie szok złapał bo jednak amerykański angielski którego uczą w szkole a angielski brytyjski to często dwa różne języki :) Ale osłuchałam się szybko i ciągle się uczyłam żeby mówić płynniej. Warto oglądać brytyjskie seriale z angielskimi napisami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sylvia, zgadzam się z Tobą. Jeszcze większego szoku można doznać w Szkocji:). Również staram się oglądać filmy i seriale z angielskimi napisami lub angielskie programy.

      Usuń
  2. Hahah zapraszam do Polnocno-Wschodniej Anglii...moj szok jezykowy trwa juz 3 lata.
    http://fasola-po-bretonsku.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zabawny wpis o Goerdie:)) Niech żyje angielski!

      Usuń
    2. A dzis mnie dopadl "BLU MUNDEJ" ;-)

      Usuń
    3. Czasami i tak bywa. Chociaż ja częściej miewam inne dni "blu":)

      Usuń
  3. W sumie czytanie blogów również może być bardzo dobrym sposobem na naukę języka angielskiego. Pod warunkiem że są tam dane prawdziwe jeżeli chodzi o sam język. Ja chętnie korzystam ze specjalnej aplikacji do nauki angielskiego https://www.jezykiobce.pl/s/102/aplikacja-do-nauki-angielskiego i to właśnie jej dziękuję za tak szybką i sprawną naukę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moim zdaniem bardzo fajnym sposobem na naukę języka angielskiego są kursy online https://lincoln.edu.pl/online/ tym bardziej, że teraz możemy robić to bezpośrednio z naszych mieszkań. Ja już podjęłam taką decyzję o nauce i mogę powiedzieć, że na ten moment nie widzę lepszego rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sama nauka języka angielskiego może być przyjemna jeśli podejdziemy do tego w odpowiedni sposób. Ja również nauczyłem się już tego języka i myślę nad rozpoczęciem pracy w tym zakresie. Bardzo fajną ofert widziałem na stronie https://universe.earlystage.pl/ i chyba się na nią zdecyduję.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nauka języków obcych jest bardzo fajnym przeżyciem i muszę przyznać, że moje dzieci również już się uczą angielskiego. Jak czytałam na stronie https://earlystage.pl/blog/2020/11/03/piosenki-dla-przedszkolakow-do-nauki-jezyka-angielskiego/ to także są fajne są piosenki dla przedszkolaków do nauki angielskiego.

    OdpowiedzUsuń