sobota, 18 stycznia 2014

Wycieczka objazdowa Egipt, Izrael, Jordania - Kościół Pater Noster, Wzgórze Świątynne, Góra Oliwna

Jerozolimę można uznać za centrum religijnego świata. Miliony osób przybywają tam z zamiarem odnalezienia duchowych ścieżek i przeżycia czegoś mistycznego. Moja podróż miała innych charakter, przede wszystkim miała na celu próbę poznania chociaż odrobiny historii, związanej z miejscem, będących areną wojen, sporów i konfliktów, a także wydarzeń, mających znaczenie dla całej ludzkości. W dzisiejszym poście główną rolę grają miejsca, gdzie wierni kilku religii modlą się i dokonują obrzędów. 
Kościół Pater Noster


Szczególnie ciekawy wydał mi się Kościół Pater Noster z klasztorem Karmelitanek, otoczony przepięknymi drzewami, zbudowany w miejscu, gdzie Jezus miał nauczyć swych uczniów modlitwy "Ojcze nasz". Co czyni ten obiekt wyjątkowym? Mianowicie na ścianach budynku umieszczono tablicę ze wspomnianą modlitwą w kilkudziesięciu językach pisanych, w tym również w polskim i kaszubskim (1). Podczas naszej wizyty nie mogliśmy zobaczyć oryginalnej płyty z polskim tekstem, gdyż doznała uszkodzenia i oddano ją do renowacji, a zastąpiła ją imitacja. 

Widok na wzgórze świątynne


Wzgórze Świątynne (Haram esz-Szarif) odkrywa przed Światem dostojeństwo islamskiej Jerozolimy. Jest to jedno z najświętszych miejsc dla wyznawców tej religii. Muzułmańska historia miasta składa się z trzech etapów:
  1. Po śmierci Mahometa jego arabscy zwolennicy odebrali Jerozolimę cesarstwu bizantyjskiemu. Na rozkaz Kalifa Omara na Wzgórzu Świątynnym stanął meczet, który później uległ rozbudowie i został nazwany Kopułą Skały.
  2. Po etapie wypraw krzyżowych Europejczycy zostali pokonani w Ziemi Świętej i rozpoczęła się gruntowna odbudowa miasta, a w szczególności meczetów. Największą władzę zdobyli mamelucy, dawni niewolnicy z Azji Mniejszej. Ponieważ byli zdolnymi architektami i rzemieślnikami, w dużej mierze przyczynili się do piękna Jerozolimy. Jednakże byli również skorumpowani. Na początku XVI w. nastąpił najazd Turków, na skutek którego przez 400 lat rządzili oni miastem. Na samym początku rządów tureckich zostały wzniesione mury obronne, Brama Damasceńska i ogromne wodociągi. Okres stagnacji trwał do upadku imperium osmańskiego w czasie I Wojny Światowej. 
  3. Wokół Wzgórza Świątynnego toczy się wiele sporów i konfliktów. Muzułmanie pragną, aby zdobiła je flaga Mahometa. Izrael pozwolił im władać tą częścią Jerozolimy. Bezpieczeństwo starają się zapewnić: Izraelska Straż Graniczna oraz arabska policja.(2) 
Kopuła Skały 

Po południowej stronie wzgórza znajduje się meczet Al-Aksa, w sąsiedztwie którego są zlokalizowane ogromne podziemne sale, zwane Stajniami Salomona. W tym miejscu może modlić się jednocześnie 5 tysięcy wiernych. Mówi się, że został przebudowany z bizantyjskiej bazyliki (3).


Oglądałam ostatnio kilka programów telewizyjnych na temat Wzgórza Świątynnego, które próbowały przedstawić sprawę w sposób obiektywny, to znaczy z perspektywy Muzułmanów i Żydów, a także historyków i architektów, nie związanych z żadną religią. Trudno to opisać w kilku słowach.

W 1999 roku przy meczecie Al-Aksa Muzułmanie zaczęli budowę nowego wejścia. Bez konsultacji z kimkolwiek wywieźli tony ziemi, wydobytej m. in. z okolic Stajni Salomona, do rejonu Doliny Cedronu. Prof. Barkaya wraz z tysiącami wolontariuszy z całego Świata od 2004 r. przesiewa te pozostałości, aby znaleźć jakiekolwiek dowody na to, że w tym miejscu stała Pierwsza Świątynia.

Cerkiew Św. Marii Magdaleny

Góra Oliwna

Na zboczu Góry Oliwnej zlokalizowana jest kaplica Dominus Flevit, zbudowana w miejscu, gdzie Jezus miał przepowiedzieć upadek Jerozolimy. W pobliżu kaplicy rosną krzewy cierniowe. 

Sama Góra Oliwna, z której podziwialiśmy Kopułę Skały, cmentarze i część Jerozolimy, jest ważnym obiektem dla wielu Żydów i Chrześcijanin, wierzących, że w Dniu Sądu Ostatecznego Mesjasz stąd poprowadzi wskrzeszonych do świętego miasta przez Złotą Bramę (4). 

 Dominus flevit

Getsemani

Następnie zatrzymaliśmy się w Ogrodzie Oliwnym, w którym Jezus miał spędzić razem z Apostołami ostatni wieczór przed jego schwytaniem. Niesamowity wygląd drzewa oliwne zawdzięczają temu, iż mogą wyrastać ze ściętych pni. W 2012 r. naukowcy obliczyli wiek pni na 900 lat. Nie robiono jednak badań, które wykazałyby wiek korzeni (5). 


Kościół Wszystkich Narodów

Cechą charakterystyczną Kościoła Wszystkich Narodów, zwanego również Kościołem Agonii, jest 12 kopuł, symbolizujących państwa, które przekazały środki finansowe na jego budowę (6). Jeśli mam wyrazić swoją opinię na temat tego obiektu, to przyznam, że bardziej przypadły mi do gustu starsze kościoły niż ten. 


Kościół zaśnięcia Najświętszej Marii Panny


Budowa tego kościoła jest rezultatem wierzeń w to, że Maria zapadła w wieczny sen (7). Jeśli chcecie poczytać o symbolice tego kościoła, podaję link, gdyż sama wolałabym się nie wypowiadać na podobne tematy:). 


Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam wycieczką po kościołach. Obiecuję, że to ostatni jak na razie kościelny wpis, chociaż tematy religijne jeszcze się pojawią.

------------
1. Podróże marzeń. Izrael, Mediaprofit Sp. z o.o., Warszawa 2007, s. 156. 
2. op. cit., s. 142. 
3. op. cit., s. 143. 
4. op. cit., s. 155 .
5. Ustalono wiek drzew oliwnych z Getsemani. Serwis internetowy Archeologia biblijna. 
6. Podróże marzeń. Izrael, op. cit., s. 156. 
7. op. cit., s. 153 .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz