wtorek, 12 sierpnia 2014

Jak się przygotować i co zabrać ze sobą na spływ kajakowy?


Ostatnio pisałam o spływach kajakowych, w których miałam okazję uczestniczyć. Taka forma spędzania wolnego czasu może stanowić doskonałą alternatywę dla całodniowego siedzenia przy grillu. Jeśli już zdecydujecie się na ten rodzaj aktywności, przeczytajcie, co warto ze sobą zabrać na letni spływ kajakowy, a co lepiej pozostawić w domu.Co warto zabrać

 • Szybkoschnące ubrania. Nie ukrywam, że lepiej nie wybierać najlepszych rzeczy z szafy, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Samo szorowanie tyłkiem w kajaku, na przykład podczas pozycji na "mumię", umożliwiającej przepłynięcie pod konarami bez utraty głowy, nie sprzyja niektórym materiałom. Ponadto można zahaczyć ubraniem o gałęzie i dziura gotowa. Podczas spływu chyba nie da się pozostać suchym. Wystarczy woda chlapiąca z wioseł i już się trochę pomoczymy.
 • Czapkę z daszkiem, która ochroni nas nie tylko przed słońcem, ale również przed atakującymi gałęziami. Mniej robali i liści we włosach - oto efekt.
 • Ubranie na zmianę, zapakowane w nieprzemakalny worek lub chociaż szczelny worek foliowy. Przydaje się po zakończeniu spływu, przede wszystkim w chłodniejsze lub wietrzne dni. 
 • Wodę pitną, gdyż wbrew pozorom nieźle się napocimy, a picie wody z rzeki nie jest najlepszym pomysłem;-). Jeśli jest chłodniej, idealna jest herbata lub kawa w termosie. Ratuje życie, uwierzcie mi.
 • Wałówkę, ponieważ spływ może się przedłużyć, a poza tym podczas wiosłowania można spalić sporo kalorii. Nic tak nie smakuje jak kiełbasa z ogniska na zakończenie lub w trakcie spływu. Hitem naszych spływów były też domowe jagodzianki (z niespodzianką - wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi) oraz - ostatnio - mega pożywne i zdrowe ciasto śniadaniowe.
 • Zapalniczkę lub krzesiwo, jeśli masz zamiar rozpalić ogień.
 • Środek na owady, głównie komary i kleszcze. Te ostatnie grasują wszędzie, a o skutkach bliskich spotkań z nimi na pewno słyszeliście.
 • Buty, nadające się do wody, na przykład plastikowe. Zrezygnujcie jednak z klapek, gdyż możecie szybko je stracić z nóg i z oczu;-), nie tylko podczas wywrotki. Może je również pochłonąć mlaskający muł. 
 • Rękawiczki z odkrytymi palcami lub nawet całe. Dzięki nim unikniecie bolących pęcherzy, które w szczególności pojawiają się na kciukach.
 • Worek marynarski lub beczkę - jeśli dysponujemy takimi cudami - na wszelki dobytek, który chcemy chronić przed wodą. 
 • Nóż do zaostrzenia kijków, służących do pieczenia kiełbasy, i do nacięcia tejże. 
Sprzęt

Zaprzyjaźniona firma Familyday oferuje doskonałej jakości kajaki, lekkie wiosła i kapoki. Ten, kto choć raz wiosłował ciężkimi, drewnianymi wiosłami, doceni nowoczesny sprzęt. Każdy kajak ma zamykany schowek. Nie miejcie złudzeń. Przy wywrotce bywa szczelny w jedną stronę, to znaczy, że wpuszcza wodę do środka i potem jej nie wypuszcza :). Po takiej przygodzie niezabezpieczony chleb na ognisko można wycisnąć jak gąbkę.

Wiem, że wiele osób uważa, iż kamizelka nie jest koniecznym elementem wyposażenia kajakarza. Oczywiście, do Was należy wybór. Jednak nigdy nie możecie mieć pewności, jak głęboka jest rzeka w danym miejscu. Poza tym nagłe wpadnięcie do zimnej wody może spowodować szok. Nie wspomnę już o soku z gumijagód, popijanym w trakcie spływu. Dmuchajcie na zimne. 

Szczelną beczkę można wypożyczyć od organizatora. Służy ona do schowania cennych rzeczy, które chcecie uchronić przed zamoczeniem. Zrezygnujcie jednak z zabierania ze sobą drogiego sprzętu elektronicznego, chyba że jest wodoodporny, bo łatwo go stracić lub zniszczyć podczas spływu.


Kajakowy savoir vivre
 1. Zachowuj odległość od kajaka przed Tobą. Kajak nie posiada hamulca i nie da się zatrzymać go w miejscu.
 2. Jeśli widzisz, że ktoś zablokował się na przeszkodzie i nie ma możliwości przepłynięcia obok, poczekaj w bezpiecznej odległości lub mu pomóż. 
 3. Wszelkie śmieci zabieraj ze sobą do domu, niezależnie od tego, czy rozkładają się jeden dzień czy sto lat.
 4. Szanuj naturalne środowisko również poprzez nieużywanie decybeli, tj. nie krzycz bez potrzeby i nie puszczaj muzyki. 
 5. Dobrze zagaś ognisko przed opuszczeniem danego miejsca. 
 6. Ubieraj kamizelkę ratunkową. 
Może macie jakieś inne wskazówki dla osób, które jeszcze nie były na spływie kajakowym?

1 komentarz:

 1. Bardzo fajny tekst. Dla osób chcących płynąć pierwszy raz, śmiem twierdzić, że niezbędny :)

  OdpowiedzUsuń